19 Eylül 2015 Cumartesi

19 Eylül 2000 / Beşiktaş:3 - Barcelona:0


 2000-2001 sezonu Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçında Milan'a şanssız bir şekilde 4-1 boyun eğen Beşiktaşımız, şimdi kendi sahasında dünya futbolunun bir başka devi Barcelona ile karşılaşıyordu. 


Kara Kartal, 19 Eylül 2000 günü sahaya 3 gün önce Fenerbahçe'yi 3-0 mağlup etmenin moraliyle çıkıyordu. İtalyan Scala yönetimindeki Beşiktaş, maça durgun ve temkinli başlıyordu. Bir hafta önce Leeds'i 4-0 yenen dünya devi Barça; Rivaldo, Kluivert, Overmars, Zenden, Sergi, Frank De Boer gibi yıldızlarıyla topu daha çok kullanan taraf oluyordu. 


Ancak maçın 25. dakikasından itibaren heyecanını yenen Beşiktaşımız, oyuna ağırlığını koymaya başlıyor, 37. dakikada da o beklenen gol geliyordu. Nihat'ın derin pasına zıpkın gibi hareketlenen Ahmet Dursun, bir anda öne çıkan Dutruel'den önce ayağının içiyle topu kaleye doğru gönderiyordu. 30 bin seyirci çılgına dönüyor, futbolcular sevinç yumağı oluşturuyordu. İkinci yarıda da Beşiktaşımız oyunun tek hakimiydi. Dünya yıldızı Rivaldo, Tayfur'un gölgesinden kurtulamıyor, hiçbir varlık gösteremiyordu. 74. dakika oynanırken Barça savunmasının sağ tarafını felç eden İbrahim Üzülmez, bir kez daha hızlı bir akın geliştiriyordu. Abelardo geride  kalıyor, İbrahim topu Nouma'ya aktarıyordu. Fransız yıldız topu durdurmadan hemen sağındaki Ahmet'in önüne uzatıyor, Ahmet de ileri çıkan Dutruel'in üstünden mükemmel bir aşırtmayla ağları görüyordu. Durum şimdi 2-0'dı. 

Bitime 4 dakika kala sahanın yıldızı İbrahim'in müthiş pasına bu kez Münch hareketleniyor, aldığı topu yerden bir pasla kale önündeki Nouma'ya aktarıyordu. Pascal'ın vuruşu önce Dutruel'den dönüyor, Fransız yıldız topu ikinci kez kaleye doğru gönderiyordu. Üst direğe  çarpan top çizginin içine düşünce yardımcı hakem "gol" kararını veriyor ve tabelada bütün Avrupa'yı şaşkına çeviren 3-0 skoru beliriyordu.


Fransız Colombo'nun bitiş düdüğüyle birlikte Beşiktaşımız, dünyanın en güçlü takımlarından Barcelona'yı İnönü'nün çimlerine gömüyordu. Beşiktaş'ın büyük zaferine imza atan kadromuz, Ike Shorunmu, Dimitri Khlestov, Ümit Bozkurt, Erman Güraçar (Dk. 90 Zafer), Nihat Kahveci, Miroslav Karhan, Tayfur Havutçu, İbrahim Üzülmez, Markus Münch, Ahmet Dursun (Dk. 81 Yasin Sülün), Pascal Nouma (Dk. 87 Fazlı Ulusal) şeklindeydi. 


 Kaynak: 2008 Beşiktaş Takvimi

Hiç yorum yok: