8 Mayıs 2011 Pazar

Mağduriyet Edebiyatı


Geçtiğimiz sezon 26 Eylül 2009'da Bursa'da oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor maçında Bursasporlu taraftarlar, "PKK dışarı" diye tezahuratta bulundu. Her iki takım taraftarları arasında olaylar çıktı.

Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı : "Maalesef hiç arzu edilmeyen bazı olaylar oldu. Bu sefer olaylar biraz daha farklı bir şekilde, biraz provoke edilerek yapıldı. Bunda Bursaspor'un dahli yoktur." dedi.

Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer'in "Bursaspor ceza almazsa, ligden çekiliriz." söylemine İbrahim Yazıcı yanıt verdi : "Bu maçtaki sloganlar sadece Bursa'da değil, Türkiye'deki tüm statlarda atılıyor. Eğer bu sloganlara göre ceza alınacaksa, o zaman bizim hiçbir maçımızı sahamızda oynamamamız lazım. Bu hemen hemen tüm şehir kulüpleri için geçerli. Eğer sloganlar sadece bu maçta atılsaydı, o zaman sayın başkan haklı olurdu. Şimdi tribünlerden ara sıra atılan bir sloganı Bursaspor Kulübü'ne mal etmek yanlış."

TFF, taraftarlarının çıkarmış olduğu olaylar için Bursaspor'a 100 bin, Diyarbakırspor'a 20 bin Lira para cezası verdi.

6 Mart 2010'da Diyarbakır'da oynanan, Diyarbakırspor-Bursaspor maçı 17. dakikada çıkan olaylar sebebiyle tatil edildi. Bursaspor, stadı polis aracıyla terketmek zorunda kaldı. Yolda araç taşlandı. Daha sonra Diyarbakırspor taraftarları ile polis arasında çatışma yaşandı.

TFF, Bursaspor lehine hükmen 3-0 galibiyet kararı çıkardı. Ayrıca Diyarbakırspor'a 3 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası ve 40 bin Lira para cezası verildi.

Maçın hemen ardından İbrahim Yazıcı : "Hiç kimsenin tahmin etmediği bir maç yaşadık. Bizim dileğimiz bu maçı oynayıp da kazanmaktı. Ben bugüne kadar Türkiye'de kendi bilgim dahilinde böylesine bir maç yaşamadım." dedi.

Aynı İbrahim Yazıcı ilerleyen günlerde kendisine sorulan, "TFF'nin Diyarbakırspor maçına ilişkin nasıl bir karar alınmasını bekliyorsunuz"a, "Yönetmelik ve talimatlar o kadar açık ki benim bir şey söylememe gerek yok. Onun için bu konuda bir şey konuşmama gerek yok." dedi.

Ligin ilk yarısında oynanan Gaziantepspor - Bursaspor maçı:

62.dakikasında çıkan olaylar sebebiyle müsabaka tatil edildi. Bursaspor başkanı İbrahim Yazıcı, "Her şeyin kuralları var ve kurallara göre gereken yapılır." dedi.

TFF, Bursaspor lehine hükmen 3-0 galibiyet kararı çıkardı.

5 Aralık 2010'da Şeref Bey'de oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi stad etrafında olaylar çıktı. 2 Bursaspor taraftarı bıçaklandı. Maç esnasında Bursaspor taraftarları " Ermeni köpekler, Beşiktaş'ı destekler." diye tezahuratta bulundu.

Maçtan sonra olaylar hakkında yorum yapan Yazıcı: "Sadece üzücü ya da utanç verici şeklinde nitelendirme yapmak, Türk futbolunu ve insan hayatını tehdit eden gelişmeler karşısında çok hafif kalır. Maça taraftarımızla birlikte gitmenin heyecanı ve coşkusunu yaşarken, gerekli önlemlerin titizlikle alınacağını ve hiçbir olaya izin verilmeyeceğini düşünmüştüm." dedi.

TFF, Beşiktaş'a 2 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası ve 30 bin lira para cezası verdi. Bursaspor'a da 2 maç seyircisiz oynama cezası verildi.

Dün akşam oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş maçı, Bursaspor taraftarlarının saha dışında sebep verdikleri olaylar yüzünden iptal edildi. Beşiktaş kafilesi stada, Beşiktaş taraftarı şehre giremedi. TFF, maçın iptaline karar verdi.

Daha çok taze yaşananlar karşısında İbrahim Yazıcı’nın görüşleri:Beşiktaş takımı, güvenlik gerekçesiyle otelden buraya gelemiyor. Bunun sorumlusu Bursaspor olamaz. Niye hükmen mağlup olacağım ki? Bursaspor suçlanamaz. Biz kulüp olarak stadın girişinden, sahanın içinden sorumluyuz. Bir takım, emniyet gerekçesiyle eğer otelden gelemiyorsa bunun sorumlusu Bursaspor Kulübü hiçbir zaman olamaz. Futbol Federasyonu'nun karşılaşmayı iptal etme kararı da yanlış. Maçın tehir edilmesi gerekir. Beşiktaş seyircisinin gelmeyerek, maçın yeniden oynanması gerekir. Bazı olaylar bekleniyordu, keşke de olmasaydı. Ancak bunun sorumlusu kesinlikle Bursaspor olamaz. Keşke buralara gelmeseydi olaylar. Beşiktaş taraftarı olayları orada tırmandırmasaydı, en iyi şekilde ağırlanırlardı. Olayın başlangıç noktasının İstanbul olduğunu herkes biliyor.

İstanbul'daki maçta bıçaklanma olayı var. Bugün burada bir tepki var. Emniyet ile Bursaspor taraftarı arasında yaşanan bir olay. Buradaki maç bir iki saat sonra rahatlıkla oynanabilirdi. Sadece talimatnamelere bakarak karar veriliyorsa, o zaman hiç iyi şeyler olmaz. Beşiktaş seyircisinin gelmesine çok büyük tepki oldu. Bu toplumsal bir olay. Beşiktaş'ın mağduriyeti var mı? Sadece oynamadı. Onu sonra oynar. Seyircisi mağdur oldu mu? Hayır!”

Biz buna kısaca akıl tutulması diyoruz.

4 yorum:

deniz dedi ki...

agiz ishali de diyebilirdin aslinda. sahtekarliktan, suclari ortbas etmekten hakkinda kamu davasi acilacak kadar delili cok guzel bir sekilde sunmussun. bugun bir de bursaspor kulubunun avukati olan bir baska yazicinin "taraftarin olaylara dahli" yoktur dedigini de dusunursek durumun epidemik oldugunu soyleyebiliriz. bunlara karantina farz... hastaligin seyri esnasinda "zaten olaylara karisanlar bir avuc 18 yasin altindaki cocuklardi" demis olmasi da agiz ishalinin yan etkilerden birinin de halisulasyon oldugunu ortaya koyuyor. sok tedavisinin bir faydasi olacaksa bir an evvel sevk almaya baksinlar.

TIKANDI BABA dedi ki...

enteresan bir adam, bir de maç tekrar oynanacakmış ama seyircisiz ha bir de bizim seyircimiz gitmeyecekmiş bursaspor yine gelecekmiş, bu nasıl bir mantık.. bakın hele bakın.. osmanlı bursada kuruldu ama başkent ankaraya taşındı haberi yok padişahın..

Şairler Parkı dedi ki...

Bülent Arınç, olaylar hakkında yorum yapmış. Bir avuç insanın yaptığı diye buyurmuş. Umarım Bursaspor ağır ceza almadan bu işten kurtulur diyor. Böyle müthiş adaletli devlet adamlarımız var.

Ege

t2 dedi ki...

3-0 hükmen, 5 maç seyircsiz-tarafsız, 3 maç deplasmana seyirci götürülmeyecek Bursa.

İbrahim Yazıcı: Bu karar olayları daha da artırır !!! (PES)